تربت جون دریک نگاه


                         
torbatjoon
موقعیت جغرافیایی شهرستان

شهرستان تربت حیدریه با مساحت 14000 کیلو متر مربع و جمعیت 323 هزار نفر یکی از بزرگترین شهر ستان های استان خراسان و قطب کشاورزی خراسان است که دارای استعداد های کشاورزی و معدنی بسیاری است بطوری که در 23 مورد از محصولات و یا معدن رتبه اول تا سوم را در سطح کشور یا استان دارا می باشد. مرکز این شهرستان شهر تربت حیدریه است که بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای 6 بخش به نام های مرکزی, مه ولات, دولت آباد, رخ, کدکن و بایگ می باشد. وجود رشته کوه های متعدد که جلگه های حاصلخیز را محصور کرده اند عوامل تنوع آب و هوایی و گوناگونی محصولات کشاورزی است. در حال حاضر نیز با توجه به موقعبت حساس آن یعنی عبور راه آهن, مشهد ـ بافق ـ هرات و وجود معادن غنی و اهمیت کشاورزی و منابع آب فراوان آینده درخشانی برای آن پیش بینی می شود.

torbatjoon

مسجد جامع مرکز شهر
این مسجد در فلکه مرکزی تربت حیدریه واقع شده است و قدمت آن به اواخر دوره قاجاریه برمی گردد. این مسجد به همت شخصی به نام حاج ابوالقاسم هراتی که بقایای مسجد قدیمی تر را تخریب کرده و به هزینه خود ساخته است. آنچه باعث شکوه عظمت مسجد است ایوان بلندی است که دو گلدسته در دو طرف آن ساخته شده است              

آرامگاه قطب الدین حیدر

مقبره قطب الدین حیدر مشتمل بر ایوانی مرتفع, ورودی و محوطه زیر گنبد است این مزار که در اصل از بناهای دوره تیموری است با گنبد دو جداره استقرار بر طاق نماهای شانزده گانه ایجاد شده است.
در دوره صفویه در زمان شاه عباسی در سال 1023 هجری به همت خواجه سلطان محمود تربتی حاکم تربت با مصالح سنگ و گچ و بسیار مستحکم مرمت و بازسازی شده است. پوشش زیرین سقف در فضای داخلی مزین به تقوشی هندسی بسیار ممتاز دارد به خط کوفی لا اله الا الله و محمد رسول الله و اسامی تعدادی از عرفا حکاکی گردیده است. ضریح چوبی شیخ د رمیان محوطه زیر گنبد قرار گرفته و دارای تاریخ 987 هجری قمری است. در امتداد فضای ورودی نیز محرابی از گچ بریهای زیبا تعبیه شده است.        

مسجد و مقبره شیخ حیدر کدکنی

شهر کدکن در 75 کیلومتری شمال باختری تربت حیدریه واقع شده است و یکی از مراکز تمدنی قبل از اسلام و بعداز اسلام بوده است. آثار و ابنیه ای چون مسجد, ایوان, مقبره, سرداب و تعدادی سنگ قبر مربوط به قرون 10 تا 13 در این شهر وجود دارد.
مسجد به صورت شبستانی مکعب مستطیل در ابعاد 7*14 متر است که در مرکز آن دو طاق بزرگ با نمای منحصر به فرد تشکیل دو گنبد چهار ترک را داده است در انتهای هر یک از اتاق مذکور اتاق های گهواره ای آجر کاری دیگری به مثابه ستونی برای استحکام گنبد ها ساخته شده است. برخی از محققان و باستان شناسان مسجد را آثار معماری قبل از دوره ایلخانی می دانند. مردم کدکن بقعه شیخ حیدر, مزار عبدالله ابن موسی کاظم, خواجه نظام المک و نظام الدین می شناسند.

آبشار رود معجن

روستای رود معجن واقع در 48 کیلومتری غرب تربت حیدریه واقع است. در چهار کیلومتری این روستا آبشاری زیبا با ارتفاع 28 متری پدید آمده که از سلسله جبال چهل تن در 54 کیلومتری غرب شهرستان سر چشمه گرفته و پس از ایجاد آبشار و مشروب کردن آبادی مسیر خود در نزدیکی روستای رود معجن وارد رودخانه حصارچه می شود.


پارک جنگلی پیشکوه

بارک جنگلی پیشکوه که یکی از بزرگترین پارک های کشور نام گرفته دارای جایگاه خاص در منطقه خراسان مرکزی و محور شرق کشور است. پارکی با وسعت 800 هکتار در دامنه کوه سه قله مشرف به شهر و با پیش بینی امکانات متنوع تفریحی و توریستی و نیز جاده گذر مسافرین استان های جنوبی کشور به مشهد الرضا و نیز چشم اندازهای بس زیبا می تواند پذیرای مسافرین و گردشگران باشد.


باغ ملی

باغ ملی تربت حیدریه که در مرکز شهر در انتهای خیابان معروف به باغ ملی و بر بالای تپه ای قرار گرفته یکی از زیباترین پارک های ملی محسوب می شود. که با دستان هنرمند و مبتکر باغبانان تبدیل به یک شاهاکار شده است. درختان سرو سر به فلک کشیده گل های زیبا, طرح های پرنده درختی و فواره ها آن را تبدیل به یک باغ که چشم هر بیننده ای را خیره می سازد.

سدشهید یعقوبی

این سد در 20 کیلو متری شرق تربت حیدریه و در شمال روستای ملک آباد بر روی رودخانه سالار ساخته شده است و در زمره ی سدهای خاکی کشور محسوب می شود. با توجه به حوضه آبگیری و فضای سبزی که د رجنوب سد ایجاد شده یکی از مناطق گردشگری و زیبای شهرستان شده است.          

رباط لاری

این رباط در سال 1308 هجری قمری توسط تاجر معروف تربت حاج محمدرضالاری در محله میدان رباط به ابعاد 64*60 و دارای 24 غرفه تابستانی و اصطبل مشرف به حیاط است. شیوه معماری و مصالح بکار رفته در رباط دلالت بر تدبیر و معماری اصولی و مستحکم آن دارد پس از گذشت بیش از صد سال سال هنوز قابل استفاده تجار شهر تربت می باشد.          
 
مزار شیخ ابوالقاسم گورگانی


در سه کیلومتری جنوب شهرستان تربت حیدریه مشرف به روستایی به نام شیخ ابوالقاسم, آرامگاهی قرار دارد که بر فراز مدفن شیخ ابوالقاسم گورگانی ساخته شد است. وی در سال 373 هجری قمری, بر مستد ارشاد تشست و به سال 450 هجری قمری, دار فانی را وداع گفت. آرامگاه شیخ به صورت طاقی است که گنبدی بر فراز آن قرار گرفته و در مجاورت بنای مرکزی ابنیه ای برای اقامت زائران ایجاد شده است. بقعه امروزی به همت شیوخ گناباد و متصوفه روی بنایی از دوره صفویه ساخته شده است.
          
 
آرامگاه شیخ ابوسعید ابی الخیر

بنای این مقبره در 55 کیلومتری جنوب شرقی تربت حیدریه در روستایی به نام مهنه قرار دارد که به اعتقاد برخی مدفن شیخ ابوسعید ابی الخیر یا پیر مهنه است. وی از عارفان پر آوازه و بزرگ جهان تصوف قرن پنجم هجری است. مولف کتاب اسرار التوحید به صراحت محل دفن شیخ را میهنه که در خارج از مرزهای ایران است ذکر کرده است ولی اشخاص بسیاری در این امر مباهات داشته ومحل دفن وی را تربت می دانند.        
 
مزار سلطان سلیمان

این مزار در روستای میان کوه واقع در 60 کیلومتری شمال خاوری تربت حیدریه قرار دارد. آرامگاه بنایی شکل گرفته از سنگ وآجر است داخل بنا چهار ایوانی است که با ایجاد فیلپوش ها به هشت گوش تبدیل شده و استقرار گنبدی به صورت عرق چین را ممکن کرده است. سبک ساختمانی آرامگاه اواخر دوران صفویه را القا می کند.       

مزار بوری آباد

بقعه امامزاده احمدالرضا در روستای بوری آباد در 5 کیلو متری جنوب تربت حیدریه و در میان باغی با درختان سرو بلند قرار دارد. و قدمت ساختمان آن به قبل از دوران صفویه مربوط می شود. مزار به شکل 8 ضلعی است که چهار در گاه ورودی به باغ از آن باز می شود.        
 
حمام حاجی رئیس

این حمام د رسال 1273 هجری قمری توسط مرحوم سید محمد امین التجار معروف به حاجی رئیس در زمینی به ابعاد 35*45 متر در انتهای خیابان روح بخش تربت حیدریه بنا شده است. حمام از دو قسمت مردانه و زنانه تشکیل شده و شامل فضاهای ورودی, رختکنی (سربینه) میاندر, گرمخانه, مخازن آب گرم و سرد, گلخن می باشد. در سر در ورودی حمام کاشی های لاجوردی منقوش به گل و بوته, نقاشی و تاریخ ساخت حمام خودنمایی می کند. از ویژگیهای جالب قسمت رختگنی, هشت ستون سنگی مزین به نقاشی های زیباست که سقف گنبدی شکل و سرسرا را برروی خود تحمل می کند.        
 
 منزل قدیمی حاجی رئیس

این منزل که هم اکنون در خیابان فردوسی جنوبی تربت حیدریه واقع شده است در دوره قاجاریه توسط مرحوم سید محمد امین التجار معروف به حاجیامین ساخته شده و محل سکونت وی بوده است.        
 
چهار تاقی بازه هور

در حدود ۷۵کیلومترى جنوب مشهد در کناره راه قدیم مشهد-تربت حیدریه در نزدیکى رباط سفید در کنار دره بازه هور بنایى است که به مقتضاى موقعیت مکانى اش به بازه هور معروف است.
به نظر مى رسد این بنا هسته مرکزى باقى مانده یک اثر بزرگتر معمارى است. این بنا کهن ترین بناى باقى مانده در خراسان است و مشخصات معمارى اشکانى و ساسانى دارد.

       
رباط ظهیر آباد

روستای ظهیر آباد در 30 کیلومتری. در تربت حیدریه به طرف بجستان واقع شده است. در حاشیه این روستا رباطی به چشم می خورد که بیشتر توقفگاه کاروانیان بوده است. افضل الملک در سفرنامه خود بنای رباط را به بانویی نسبت می دهد. در متعددی برای اقامت در فصول سرد سال ایجاد شده است.        

 
 منبع تربت اینفو

/ 0 نظر / 163 بازدید